SKD, czyli Sankcja Kredytu Darmowego

Czym jest, kiedy można z niej korzystać, ile można zyskać i jak wygląda postępowanie? Dzisiejszy publikacja ma na celu przybliżenie konsekwencji stosowania przez banki nierzetelnych postanowień w umowach zawieranych z konsumentami.
Czym jest, kiedy można z niej korzystać, ile można zyskać i jak wygląda postępowanie? Dzisiejszy publikacja ma na celu przybliżenie konsekwencji stosowania przez banki nierzetelnych postanowień w umowach zawieranych z konsumentami.
banknoty polski złoty

Sankcja Kredytu Darmowego to instytucja przewidziana ustawą o kredycie konsumenckim. Ma zastosowanie w sytuacji, gdy kredytodawca (bank) naruszy nałożone na niego obowiązki takie jak chociażby niewłaściwe określenie kosztów kredytu, przekroczenie maksymalnych odsetek, czy też kosztów pozaodsetkowych. Instytucja ta chroni konsumenta-kredytobiorcę m.in. przed obciążeniami, z których mógł nie zdawać sobie sprawy, zawierając umowę z kredytodawcą. Celem tej instytucji jest przede wszystkim zmobilizowanie kredytodawcy do przestrzegania określonych obowiązków, jakie nałożono na niego m.in. w ustawie o kredycie konsumenckim. Sankcja ta, jak sama nazwa wskazuje, prowadzi do pozbawienia kredytodawcy zysków z zawartej umowy – przede wszystkim odsetek i prowizji, które nierzadko swą wartością opiewają na równowartość udzielonego nam kredytu. Wówczas zwracamy jedynie nominalną wartość udzielonego kredytu.

Z Sankcji Kredytu Darmowego można skorzystać, jeśli:

  • umowa kredytu została zawarta po 18 grudnia 2011 r.,
  • umowa została zawarta przez konsumenta, a więc bez związku z prowadzoną działalności gospodarczą przez kredytobiorcę,
  • umowa nie była zabezpieczona hipotecznie,
  • umowa jest wykonywana lub doszło do jej spłaty nie później niż rok temu,
  • kwota udzielonego kredytu nie przekracza 255.550 zł,
  • umowa zawiera postanowienia, które stanowią o naruszeniu przez kredytodawcę ustawy o kredycie konsumenckim.


Korzyści wynikające ze skorzystania z SKD przede wszystkim zależą od wysokości udzielonego kredytu, a tym samym kosztów jakie zobowiązany był ponieść konsument. Są to kwoty od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Samo postępowanie sprowadza się do analizy umowy, skompletowania dokumentów, a następnie wystosowania oświadczenia reklamacyjnego do banku. W przypadku braku reakcji banku przystępujemy do zainicjowania postępowania sądowego.

Jeśli zatem posiadali Państwo kredyty konsumenckie lub dalej je Państwo spłacacie zapraszamy do przesłania umowy i skorzystania z bezpłatnej analizy, która pozwoli ocenić Państwa szanse na odzyskanie nadpłaconych środków.

Ostatnie artykuły

co to jest ESG (napis)

ESG – era odpowiedzialnego biznesu

W ostatnich latach coraz częściej słyszymy o ESG. Termin ten zyskuje na znaczeniu nie tylko w kręgach finansowych, ale także w codziennej działalności przedsiębiorstw. Czym właściwie jest ESG, kogo dotyczy i jaki może mieć wpływ na Twój biznes? Tym artykułem rozpoczynamy cykl poświęcony tej tematyce, wyjaśniając podstawowe zagadnienia związane z ESG.

Czytaj całość
banknoty polski złoty

Podziel się z innymi:

Nie chcesz przegapić ważnych informacji? Zapisz się na newsletter: